Monday, July 6, 2015

Kuidas tulla toime uneprobleemidega, kui lapsel on autistlikke jooni

Uneprobleemid võivad esineda kõikidel lastel ja erinevas eas. Kui aga lapse käitumises ilmneb autistlikke jooni, võivad üsna lihtsalt kaasneda ka uneprobleemid.

Voodisse minek või magama jäämine on autismiga laste puhul tavaliselt väga raske. Paljud lapsed ei oska end öö lähenedes ise „välja lülitada“, vajaduse küll und kuid mitte tundes end väsinuna. On ka lapsi, kes vajavad uinumiseks lapsevanema juuresolekut, seda ka öiste ärkamiste korral. Uneprobleemidega lastel on suurem tõenäosus teisteks käitumishäireteks, näiteks agressiivsuseks. Kaua kestev magamatus mõjutab kogu pere heaolu.

Uneprobleeme võib esineda kõikidel lastel, kuid autismispektriga laste puhul ligi kaks korda sagedamini. Hea uudis on see, et õige tegutsemise korral on võimalik ka nende laste unekvaliteeti parandada.

Kaks peamist lähenemisviisi nende laste uneprobleemide leevendamisel on ravimid ja käitumise kohandamine. Käitumise kohandamist uneprobleemide korral on palju uuritud ning on leitud, et kindla magamisrežiimi kehtestanud vanemad saavutasid soovitud eesmärgi. Esmalt peame lapsevanematena mõistma, mis lapse niisuguse käitumise põhjustab ning seejärel rakendama tegevuskava, mis aitab lapsel omandada alternatiivseid ja häid harjumusi. Alati tuleb esmalt vaadata olukorda läbi lapse vajaduste ja läbi lapse pilgu.

Peamised strateegiad uneprobleemidega lapse abistamisel on:
  • ·        Kehtestada kindel unerežiim;
  • ·        Leida lapse seisukohast olulistes küsimustes alternatiive;
  • ·        Õpetada magamisoskust.Oluline!
  • Uneprobleemid on autismi puhul tavalised, hõlmates nii uinumis- kui ka magamisraskusi.
  • Abi võib olla magamistoa ja une-eelsete tegevuste ümberkujundamisest.
  • Suhtlemise ja käitumise kohandamise abil on võimalik õpetada magamisoskusi.
  • Tihti on vaja abi otsida spetsialistidelt, eriti kui uneprobleemidega kaasnevad ka käitumisraskused päeval.


Allikas: Väike raamat autismispektri häiretest. Vaata maailma autisti pilguga. Samatha Todd


No comments:

Post a Comment